RSS

Różnica między człowiekiem mądrym a głupkiem

21 Kwi

Temat, zdawałoby się prosty. Może. Jednak, obserwacje mojego otoczenia pokazują coś zupełnie innego.

Jak najlepiej pokazać różnicę między mądrym a głupkiem?
Tylko głupek popełnia głupie czyny, wypowiada głupie poglądy z OBOWIĄZKU i cieszy się jeszcze z tego i liczy na to, że inne (zasadniczo, podobne mu) osoby będą się z takich czynów cieszyć i mu przytakiwać . Człowiekowi mądremu również zdarza się popełniać głupie czyny, wypowiadać głupie poglądy – bo ma do tego PRAWO. A cała mądrość polega również na tym, by tego prawa nie nadużywać. Człowiek głupi będzie bronić swoich głupot – co czynić go będzie jeszcze większym głupcem w oczach innych (tych niepodobnych mu) osób. To wprowadza go w głębokie kompleksy, ale tylko teoretycznie, gdyż w praktyce bywa różnie. Człowiek mądry potrafi przyznać się do popełnionych błędów czy głupot, czego nie jest w stanie zrobić głupek. Mądry wie, że i jemu to się zdarza i nie ma z tego powodu żadnych kompleksów.
Tylko najczęściej okazuje się to być tylko teorią. Praktyka bywa inna.
W praktyce bowiem ludzie mądrzy okazują się być poszkodowani. A szkodę czynią im ludzie głupi. Okazuje się, że zdecydowanie łatwiej jest być głupkiem niż człowiekiem mądrym. I znacznie łatwiej z mądrego stać się głupkiem, niż przejść drogę w drugą stronę. A efektem tego jest to, że głupków jest więcej. Szkoda zaś jest odczuwalna przez mądrych.
Bo chociaż racjonalnie na sprawę patrząc, to mądrym powinno być w życiu łatwiej i to mądrzy powinni dostawać od życia więcej.
Jednak patrząc z autopsji, to mogę z całą pewnością stwierdzić, że jeżeli mądry i głupek mają jeden, identyczny cel, to mimo mniejszego nakładu pracy i przy mniejszych kosztach cel osiąga głupek. I po początkowej frustracji, człowiek mądry roztropniej podchodzi do całej sprawy i zaczyna widzieć, że założony cel mógł być niewłaściwy, skoro osoba, która nie powinna go osiągnąć jednak go osiągnęła i że w momencie, w którym zaczął próbować osiągnąć ten cel, popełnił właśnie taki głupi czyn. I jak najbardziej prawidłowo potrafi przyznać się do tego i zaczyna szukać nowego celu, wiedząc, że wśród przeciwników (o ile tacy oczywiście się pokażą) będzie o jednego głupka mniej, bo ów głupek będzie się cieszył z osiągnięcia swojego celu oraz z tego, że udało mu się pokonać człowieka mądrego. Tylko, że po jakimś czasie może się okazać, że osiągnięty przez głupka cel nie jest – tak jak początkowo to wyglądało – Mount Everestem, a tylko Śnieżką (na której na dodatek zaczęły się rozpadać najważniejsze wartości).

Pozdrawiam wszystkich studentów, którzy zrozumieli to co napisałem (szczególnie zaś tych, którzy mieli niedawno zajęcia z Psychologii Społecznej).

Reklamy
 
2 Komentarze

Opublikował/a w dniu 21 kwietnia 2009 w Inne

 

2 responses to “Różnica między człowiekiem mądrym a głupkiem

 1. anonim

  23 kwietnia 2009 at 21:39

  ale jeżeli cel głupka miał być Mount Everestem, a będzie tylko Śnieżką to znaczy, że mądry człowiek też dążył tylko do Śnieżki…

   
 2. Ba Ko

  29 października 2017 at 02:22

  Że masz się za mądrego, to nie wątpię. Sądzę jednak, że to przesadzone ….

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: