Poznań Stolicą Europy… przez pięć dni.

Gdy piszę te słowa, w Poznaniu powoli zaczyna się kończyć 32. Europejskie Spotkanie Młodych Wspólnoty Taizé.
Spotkanie rozpoczęło się 28 grudnia, już ubiegłego, 2009 roku. Tym razem to Poznań był gospodarzem tych, odbywających się od 32 lat corocznych spotkań ekumenicznych młodych ludzi głównie z Europy, ale także z innych części Ziemi. W stolicy Wielkopolski pojawiło się 30 tysięcy osób, które ten czas będą chyba wspominać długo.

Do uczestników ESM swoje słowa skierowało wielu znanych ludzi:
Papież Benedykt XVI:

„Drodzy młodzi ludzie, Ojciec Święty łączy się w modlitwie z wami, którzy na wezwanie Wspólnoty z Taizé zgromadziliście się w Poznaniu, w ojczyźnie jego wielkiego poprzednika Jana Pawła II. Papież obdarza was zaufaniem, abyście wychodzili naprzeciw mężczyznom i kobietom, którzy przestali rozumieć Boga, szukają Go po omacku, czasem o tym nie wiedząc”.

Manuel Barosso, przewodniczący Komisji Europejskiej:

„Poznań i Polska, które zostały wybrane przez Wspólnotę z Taizé na miejsce tegorocznego spotkania, przypominają dwie kluczowe daty w naszej historii: wybuch drugiej wojny światowej we wrześniu 1939 i zniszczenie żelaznej kurtyny jesienią 1989. Chcąc więc podtrzymywać pamięć i cieszyć się z wolności i odzyskanej jedności, pragnę was również pozdrowić i zachęcić, byście kontynuowali swoją misję”.

Spotkań, których czasem nie da się opisać słowami – to trzeba przeżyć. Ja byłem w Genewie i w Brukseli, a w tym roku – paradoksalnie – nie byłem. Lekki niedosyt jest, ale nie żałuje. Ale nazwanie Poznania „Stolicą Europy” jest trafne. Z tym, że wypadałoby dodać jakiś przymiotnik, np. „religijnej” czy „ekumenicznej”.

Aha, i najważniejsze – miejsce następnego spotkania, już 33. Jak zwykle w ostatnich latach to przeor Wspólnoty, brat Alois w ostatni dzień starego roku ogłosił:

„W odpowiedzi na połączone zaproszenia katolickiej Konferencji Episkopatu i Protestanckiego Kościoła oraz Rady Kościołów, wspólnota z Taizé poprowadzi 33. Europejskie Spotkanie Młodych w dniach 28 grudnia 2010 r. – 1 stycznia 2011 r. w Rotterdamie w Holandii”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: