Jadar żegna się z PlusLigą

Március 23. - Lengyel-Magyar Barátság Napja || 23 marca - Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
Dużo się dzieje w ostatnich dniach w PlusLidze. Wprawdzie zakończył się już sezon zasadniczy, ale od kilku dni trwają mecze play-off o miejsca 1-8 i o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Nieoczekiwanie z rywalizacji o pozostanie w PlusLidze odpadł zespół Jadaru Radom.

Jeszcze wczoraj po wygranym meczu z Neckermannem AZS Politechniką Warszawską i wyrównaniu stanu rywalizacji do 1-1, wydawało się, iż radomski zespół powalczy jeszcze o grę w PlusLidze. Jednak wydarzenia, jakie miały miejsce po meczu sprawiły, że Jadar praktycznie przestał się liczyć w kolejnych meczach.

Problemy rozpoczęły się podczas konferencji prasowej, gdy trener radomskiego zespołu, Jan Such, stwierdził: „Mam czterech zawodników z Czarnych Radom i trochę mi jest przykro, bo gramy pod nazwą Jadar Radom, a wszyscy w Radomiu i nawet teraz Warszawa krzyczy „Czarni Radom”. (…) niektórzy ludzie z Radomia przyjechali tutaj i mieli bardzo smutne miny jak wygraliśmy, a jak przegraliśmy w Radomiu, to byli bardzo weseli.”. Jest to wyraźne nawiązanie do faktu, iż po pierwszym meczu (w Radomiu) władze Jadaru nie przyjęły dymisji trenera Sucha.

Cała lawina nieszczęść ruszyła jednak dopiero późnym wieczorem, gdy radomscy siatkarze szykowali się do powrotu do domu. Atakujący Jadaru, Robert Prygiel tak nieszczęśliwie wchodził do autokaru, iż naderwał ścięgno Achillesa. Kontuzja ta wyklucza najbardziej znanego zawodnika radomskiego zespołu z gry w tym sezonie. Prygiel dołączył tym samym do kontuzjowanych Salasa, Macionczyka i Pawlińskiego.

Dziś rano zarząd radomskiego klubu otrzymał z Zakładu Badań Antydopingowych Instytutu Sportu w Warszawie wyniki badań libero Jadaru, Adriana Stańczaka. Okazało się że w próbce pobranej od zawodnika 5 marca br. po meczu z Neckermannem AZS Politechniką Warszawską stwierdzono zawyżony poziom testosteronu (stosunek poziomu testosteronu do poziomu epitestosteronu przekraczał dopuszczalną granicę 6,0 o 0,5). Zarząd klubu rozważa ukaranie zawodnika i odsunięcie go od gry. Stańczak, to kolejny, po Sirianisie Hernandezie, zawodnik Jadaru u którego podejrzewa się doping.

Natychmiast po opublikowaniu tej wiadomości właściciel firmy Jadar i jednocześnie właściciel KS Jadar, Tadeusz Kupidura stwierdził, iż ma dość bycia prezesem klubu: „Nie podoba mi się, że chłopaki postępują w taki sposób. Doskonale wiedzą, że w momencie wpadki nadwyrężają nie tylko swoje imię ale także sprawiają nieprzyjemności swojemu klubowi. Sytuacja w klubie i tak jest już napięta, to po co ją jeszcze bardziej podgrzewać. Nie chcę być prezesem takiego klubu, w którym więcej mówi się o skandalach dopingowych niż o grze.”. Kupidura wskazuje też inne powody swojej decyzji o odejściu z klubu: „Gdy przychodziłem do klubu nie przypuszczałem, że moje działania spotkają się z tak niemiłym przyjęciem. Chciałem stworzyć w Radomiu nowy klub od podstaw. Dlatego też nie utożsamiałem mojego klubu z zasłużonym radomskim klubem, jakim byli Czarni. Niestety to był mój błąd. Okazało się, że tradycja w Radomiu jest bardzo silna i dotychczasowi kibice siatkarzy odwrócili się od nowego klubu. W ich miejsce przyszło co prawda wielu nowych kibiców, ale z każdym kolejnym sezonem czuło się napięcie pomiędzy zwolennikami Jadaru i Czarnych. I nic nie dały pieniądze włożone w Klub Kibica Jadaru – ufundowanie im flag i transparentów. W obecnym sezonie w radomskiej hali MOSiRu bardzo często było słychać śpiewy „Nie ma Jadaru, w Radomiu nie ma Jadaru”, które pochodziły od kibiców drużyn z Warszawy, Częstochowy, Jastrzębia i Bełchatowa. Nie powiem, że mnie to nie zabolało, ale cóż zrobić. Taka jest chyba prawda. Tym bardziej, że Czarni Radom odrodzili się i mają chęć powrócić na ligowy piedestał. Ja nie mam zamiaru im w tym przeszkadzać, dlatego z końcem fazy play-off, nie zależnie od wyniku meczów z AZS Warszawa wycofuję się z radomskiej siatkówki. Włożyłem w ten klub dużo pieniędzy, dobrze się bawiłem przez te parę lat, ale teraz niech ktoś inny ciągnie ten wózek.”.

Jak teraz może wyglądać przyszłość siatkówki w Radomiu?

Rozwiązania są dwa. Pierwszym jest oddanie licencji na grę w PlusLidze RTS Czarnym Radom (podobne sytuacje miały już w historii miejsce) i zakończenie działalności KS Jadar Radom lub ewentualna wymiana licencji. Drugim jest zaś przejęcie klubu przez nowego właściciela. Media spekulują, że chętnymi do pozyskania klubu są już Józef Wojciechowski (właściciel firmy J.W. Construction i warszawskiej Polonii) oraz Zygmunt Krok vel Zygmunt Solorz-Żak (właściciel m.in. Invest Banku, Cyfrowego Polsatu i wrocławskiego Śląska). Oba nazwiska są dobrze znane w świecie sportowym. Wojciechowski był bowiem jeszcze niedawno włodarzem… AZS Politechniki Warszawskiej, z którym rozstał się w dość niemiłych okolicznościach. Solorzowi zaś szczególnie bliski jest Radom, gdyż w tym mieście się urodził. Portale internetowe zastanawiają się jak by miał nazywać się nowy klub. W przypadku gdyby to Wojciechowski przejął radomską drużynę można się spodziewać zarówno nazwy J.W. Construction Radom jak i… przeniesienia drużyny do Stolicy i stworzenia z niej sekcji siatkarskiej KSP Polonii Warszawa, która występowałaby w PlusLidze lub, co bardziej prawdopodobne, I Lidze. W przypadku drugiego biznesmena najprawdopodobniej w nazwie klubu pojawił by się zwrot Polsat, np. PTE Polsat Radom lub Cyfrowy Polsat Radom.

Wydaje się więc, że wobec tego wszystkiego drużyna praktycznie nie ma po co grać w pozostałych meczach barażowych z warszawską Politechniką.

„Czujemy się trochę dziwnie. Wiadomo, że mamy do rozegrania jeszcze spotkania w barażach. Ale nie wiem czy jest sens grać, skoro za parę miesięcy i tak stracimy miejsce w lidze. Najprawdopodobniej po świętach dowiemy się jaka jest nasza przyszłość. Jednak na dzień dzisiejszy najpewniejsze jest to, że pozostałe mecze z Warszawą oddamy walkowerem i spadniemy do I Ligi.” – tak sprawę komentuje Wojciech Żaliński, atakujący Jadaru.

opracowano na podstawie informacji prasowych PAP, IAR, Sport.pl, PlusLiga.pl i Siatka.org.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: