Przekręt po radomsku

Skończył się sezon PlusLigi, baraże, play-offy i play-outy za nami. Wydawałoby się koniec i kropka i wiemy wszystko. Wiemy kto zagra, a kto nie. Otóż nic bardziej mylnego.
Oto bowiem jest już pewne, że w sezonie 2010/2011 na parkietach PlusLigi nie zobaczymy zwycięzcy dwuetapowych baraży o utrzymanie, czyli drużyna Jadaru Sport Radom, ani też przegranego drugiej fazy baraży Trefla Piłka Siatkowa Gdańsk. Zespołem tym będzie AZS Politechnika Warszawska.
Patrząc wstecz, ostatni raz sytuacja, gdy klub po utrzymaniu się w lidze nie wystąpił w niej w następnym sezonie, miała miejsce po sezonie 2007/2008. Wówczas Płomień Sosnowiec w Polskiej Lidze Siatkówki zastąpiła Delecta Bydgoszcz, która spadła z ligi po przegraniu baraży z AZS PW.
Jednak wówczas zaważyły problemy finansowe klubu, a teraz dziwna polityka prezesa i właściciela Jadaru Kostki Brukowej, Tadeusz Kupidura.
Jak sam stwierdził, zdecydował się sprzedać za 500 tysięcy złotych plusligową licencję Warszawie, bo za dużo musiałby teraz włożyć w klub, a ponadto nie ma w Radomiu wystarczającego poparcia dla klubu oraz możliwości oglądania siatkówki.
W pewnym sensie dziwię się niektórym stwierdzeniom prezesa Kupidury oraz zdziwieniu kibiców Jadaru. Bo patrząc w historię siatkówki w Radomiu w XX wieku widać, że Jadar był tworem co najmniej „nienaturalnym”. W 2002 roku Czarni Radom spadli do serii B, w której grali jeszcze w sezonie 2002/2003. Jednak kłopoty finansowe sprawiły, że Czarni zniknęli z profesjonalnej siatkówki. W ich miejsce w Radomiu pojawił się Jadar, który wszedł w Radomskie Towarzystwo Siatkówki. Jako nowy klub nie miał żadnych powiązań z Czarnymi, więc i kibice Czarnych niechętnie patrzyli na nowy twór. Z sezonu na sezon KS Jadar stawał się klubem z prawdziwego zdarzenia, ale też skuteczną reklamą firmy. W grudniu 2007 roku powołano do życia Radomskie Centrum Siatkarskie, które przejęło rezerwy oraz drużyny młodzieżowe Jadaru.
Był to pierwszy, choć jeszcze nie tak bardzo znaczący gol samobójczy (chociaż w tej dyscyplinie należałoby to chyba nazwać „atakiem w antenkę”) prezesa Kupidury. W 2008 roku RCS przyjęło nazwę RCS Czarni, i stało się pełnoprawnym spadkobiercą tradycji WKS Czarnych Radom.
W momencie odrodzenia się Czarnych nastąpił wyraźny podział pomiędzy radomską sceną kibicowską. Tradycjonaliści, którzy nie uznawali Jadaru jako następcy WKS-u, mogli w końcu kibicować swojej drużynie, podważając przy tym zasadność istnienia w Radomiu KS Jadar. Fani Jadaru negowali zaś tradycję Czarnych. Oliwy do ognia dolał też fakt, iż od 2005 roku zaczęto utrudniać możliwość wejścia na mecze Jadaru kibiców Czarnych. Ponadto zarząd Jadaru nie dotrzymał obietnicy, że w nazwę drużyny wejdzie człon Czarni.

Pierwsze deklaracje w sprawie sprzedaży klubu pojawiły się już w maju 2008 roku. Kupidura powiedział wówczas, że aby zostać właścicielem klubu trzeba zapłacić za: „Udziały w Polskiej Lidze Siatkówki to 100 tysięcy złotych. A wartość spółki? Ile kto da. Może być jeden złoty, a może być jeden milion złotych. Wszystko zależy od negocjacji.” (cała rozmowa tutaj). Jak widać prezesowi nie było już po drodze z klubem i chciał się go pozbyć. Ale pozbyć w taki sposób, by zjeść ciastko i mieć ciastko. Poprzednia próba nie wyszła, a Jadar wciąż balansował w okolicach strefy spadkowej.

Co nie udało w 2008 roku udało się teraz. Kupidura pozbył się licencji PlusLigi i zdecydował, że radomski klub mimo wywalczenia utrzymania, nie zagra w ekstraklasie siatkówki. Jego miejsce zajmie AZS Politechnika Warszawska. A co z Jadarem… zapewne wejdzie w spółkę z Czarnymi i będzie działał pod nazwą Czarni Jadar. Bo jeżeli nie wejdzie w spółkę, to stanie się tworem tak dziwnym, że KP Legia Warszawa i KSP Polonia Warszawa przy tym są prawdziwymi spadkobiercami – odpowiednio – CWKS-u i „starej” Polonii. Tworem bez kibiców, bez hali i niemal bez zawodników i sponsora.

Tak więc, czas chyba najwyższy pożegnać Jadar i powitać odrodzonych Czarnych, jako głównego gospodarza hali MOSiR w Radomiu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: