Akcenty z Taizé w konkursie Eurowizji 2010

Czas na refleksje związane z konkursem Eurowizji 2010.
O dziwo w tym roku zwyciężyła piosenka, która była moim faworytem.
Lena Meyer-Landrut, która zaśpiewała piosenkę „Satellite” zauroczyła Europę. Może o tym świadczyć ilość otrzymanych „dwunastek” – aż 9. W tym roku jednomyślnością wykazali się mieszkańcy Skandynawii – Finowie, Szwedzi, Norwegowie, Duńczycy oraz Estończycy i Łotysze maksymalne oceny dali reprezentantce Niemiec. Swoją cegiełkę do zwycięstwa Niemiec dołożyli również Polacy, którzy dali Niemce 7 punktów.
Lena Meyer-Landrut
Mnie zwycięstwo Leny cieszy w wielu aspektach.
Przede wszystkim po wielu latach chudych Niemcy mogą cieszyć się z powrotu na piedestał eurowizyjnych zmagań. I co by nie mówić o poziomie konkursu w ostatnich latach, to „Satellite” jest utworem, który mógłby śmiało rywalizować z piosenkami ABBY, Celine Dion czy Johnny’ego Logana.
Po Lenie widać było, że nie jest przesiąknięta całym tym eurowizyjnym plastikowym światem. Ona przez cały czas stała jakby obok tego i po odebraniu statuetki za zwycięstwo, wprost zapytała, czy teraz ma jeszcze raz zaśpiewać. I gdy śpiewała ze statuetką i niemiecką flagą w rękach widać było po niej, że naprawdę nie dotarł do niej fakt wygranej.

Oczywiście cieszy mnie też wygrana niezwykle ładnej dziewczyny, jaką jest niewątpliwie Lena.

Najważniejsze zaś jest to, iż Lena ma wiele wspólnego ze Wspólnotą z Taizé. Kto oglądał wczorajszy finał i przyjrzał się łańcuszkowi, który na szyi miała Lena, zobaczył, że na rzemyku wisi czarny krzyż-gołębica, będąca znakiem rozpoznawczym ludzi związanych z Taizé.
Lena Meyer-Landrut
Jak się okazuje, mając 17 lat, Lena wyjechała wraz z czternastoma innymi młodymi ludźmi z hanowerskiego Centrum Młodzieżowego „Tabor” w poszukiwaniu sensu do francuskiej osady Taizé. Jak sama twierdziła, w Taizé poczuła się tak szczęśliwa jak nigdy wcześniej. Od tego czasu nosi na szyi czarny, charakterystyczny, krzyż Taizé. Krzyż ten można także było zobaczyć na wszystkich próbach przed koncertem finałowym oraz podczas samego koncertu.
Poza krzyżem Taizé na lewym ramieniu Lena ma tatuaż z tak zwaną lilią rycerską, która jest symbolem Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Girl Guides.
Lena Meyer-Landrut

Wersja „Satellite” przy którejLenie pomagał Alexander Rybak

Reklamy

Jedna myśl na temat “Akcenty z Taizé w konkursie Eurowizji 2010

Dodaj własny

  1. eh, nie podoba mi się takie standardowe narzekanie na konkurs Eurowzji. Zdecydowanie się zmienił w ostatnich latach i jeśli kicz się pojawia to odpada w półfinale. A takie biadolenie, że „Eurowizja jest zła” jest takie nudne… Każdy narzeka, a mało kto naprawdę śledzi ten konkurs i widzi jak zmierza w pozytywną stronę. Poza tym… Jeśli nie doceniłeś świetnego wokali i naprawdę kompozycji na bardzo wysokim poziomie (Ukraina 2010), komentując ją krótko: nic specjalnego, to o czym my w ogóle dyskutujemy…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: