Rewolucji w PlusLidze ciąg dalszy

Skra w Rosyjskiej Superlidze
Nie skończył się jeszcze sezon 2010-2011 PlusLigi, a już znane są pierwsze szczegóły dotyczące kolejnego sezonu tej ligi. Już wcześniej głośno było o zakończeniu procesu profesjonalizacji ligi, wedle którego, tylko kluby spełniające określone przepisy będą mogły awansować do PlusLigi. Teraz okazuje się, że zmiany idą daleko dalej. Oto bowiem w przyszłym sezonie wśród polskich drużyn nie zobaczymy… Skry Bełchatów.

Jak się okazuje wielokrotny Mistrz Polski przenosi się do Rosji. Niewiele wiadomo na temat przyczyn takiego posunięcia. Pewne jest to, iż podstawą tak ryzykownego kroku jest brak możliwości rywalizowania z zespołami na wysokim poziomie na polskich parkietach.
– W tym sezonie przegraliśmy tylko dwa mecze. Z Resovią i Politechniką. To pokazuje, jak wielka jest przepaść pomiędzy nami a resztą PlusLigi. Potrzebujemy gry w lidze ze znacznie lepszymi zespołami i to oferuje liga rosyjska – mówi jeden z zawodników Skry.
– Tak. To prawda. Przenosimy klub. Nasz wybór padł na miasto Sowieck (polska nazwa to Tylża). Mimo, iż jest to miasto tuż przy litewskiej granicy to nie jest tak daleko od granicy polskiej. Sowieck jest miastem partnerskim Bełchatowa, więc część spraw administracyjnych udało się załatwić szybciej – informuje członek zarządu Skry – Zmiana ligi spowodowała także konieczność poszukiwania sponsorów, którzy nie byli zainteresowani pozostaniem w klubie. Już teraz możemy powiedzieć, że udało się podpisać umową ze szwajcarsko-rosyjskim przedsiębiorstwem Tilsiter, zajmującym się produkcją sera tylżyckiego. Oczywiście głównym sponsorem pozostanie PGE, który dzięki prywatyzacji może wejść z reklamą na potężny rynek rosyjski, który był dla tego energetycznego giganta do tej pory niedostępny.
Duży znak zapytania należy postawić przy słowie „transfery”. Władze chcą utrzymać trzon zespołu, jednak już teraz wiadomo, że konieczne będzie zatrudnienie kilku zawodników z Rosji, by sprostać wymaganiom ligi.
Wiadomo już, że zmieni się też nazwa klubu. Będzie to jednak tylko zmiana nieunikniona. Z nazwy klubu zniknie nazwa miasta Bełchatów, a zastąpi go miasto Sowieck. Klub będzie więc nosił nazwę „PGE Skra Sowieck”. Barwy klubu pozostają bez zmian.
Informacje o przeniesieniu Skry do Rosji – mimo, iż bardzo świeże, już podzieliły kibiców. I co ciekawe podział dokonał się wedle płci kibiców. Stanowczo „za” przeniesieniem byli panowie, zaś „przeciw” były panie. Wydaje się to być zrozumiałe, bo teraz, żeby zobaczyć Bartka Kurka czy Mariusha Wlazłego trzeba będzie przejechać kilkaset kilometrów więcej.
– Jesteśmy bardzo złe. Nie podoba nam się pomysł przeniesienia naszego klubu i naszych zawodników aż tak daleko. Nie rozumiemy tej decyzji, ale nie poddamy się. Dla Bartka i Mariuszka jesteśmy gotowe jechać nawet na koniec świata – mówią uczennice jednego z bełchatowskich gimnazjów.
– Chciałyśmy urządzić przed urzędem miasta pikietę, „żółto-czarne” miasteczko, ale przekonano nas, że nie ma to większego sensu, bo klamka już i tak zapadła – dodają licealistki z bełchatowskiej „jedynki”.
– Skra była na naszym podwórku hegemonem, ale już poza granicami dostawali baty. Teraz klub będzie grał w innej lidze, pokaże co tak na prawdę potrafi, a rywalizacja w PlusLidze stanie się ciekawsza, bo każdy będzie chciał zostać najlepszym w Polsce, wiedząc, że nie ma przeciwnika w postaci Bełchatowa – mówią zgodnie kibice z Rzeszowa i Kędzierzyna. To właśnie kluby z tych miast staną się najpoważniejszymi kandydatami do mistrzostwa pod nieobecność Skry.
Nie pozostaje więc nic innego, jak czekać do końca tego sezonu i od przyszłego sezonu z zainteresowaniem śledzić wyniki nie tylko w pełni profesjonalnej PlusLigi, ale i postępy tego „eksperymentu”, jakim jest Skra w Rosji.

Opr. na podst. informacji prasowych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: