„Życie choć piękne tak kruche jest…” – ХК Локомотив Ярославль

7 września 2011, godzina 16:05 (czas moskiewski) – ten dzień i ta godzina przejdzie, niestety, do historii sportu. Do tej najsmutniejszej części tej historii, dołączając do takich „czarnych” dat jak 4 maja 1949 roku czy 6 luty 1958 roku.

Pavol Demitra (grający tak niedawno w „moim” Vancouver Canucks), Karel Rachunek, Stefan Patryk Liv vel Patryk Śliż i 22 innych zawodników pierwszej drużyny HK Lokomotiw Jaroslawl oraz czterech juniorów tego klubu już nigdy nie wyjedzie na taflę lodu i już nigdy nie uderzy kijem hokejowego krążka. Ich gra, ich marzenia, ich życie skończyło się nagle, parę minut po starcie wyczarterowanego Jaka-42, którym mieli polecieć do Mińska na inauguracyjny mecz ligi kontynentalnej z Dynamem Mińsk. Nie dolecieli.

O każdym z tych, którzy odeszli można napisać wiele, w końcu był to jeden z najsilniejszych klubów w jednej z najlepszych lig świata hokejowego.

Ale wśród ofiar katastrofy radzieckiego samolotu jest jeden Polak – Patryk Śliż. Urodził się 21 grudnia 1980 roku w Gdyni. Jego rodzice oddali go do domu dziecka, z którego w wieku czterech lat został adoptowany przez szwedzką rodzinę. Prawdopodobnie to zdecydowało, że zaczął grać w hokej, że dane mu było być bramkarzem reprezentacji „Trzech Koron”. Jednak nie zapomniał nigdy, który kraj jest jego ojczyzną. Zachował polskie imię jako drugie, zaraz za szwedzkim Stefan, a w wywiadach podkreślał przywiązanie do Polski. Miał też jedno marzenie, którego nie zdążył spełnić. Chciał poznać swoich prawdziwych rodziców. W swojej karierze reprezentował szwedzki HK 71 Jönköping, Grand Rapids Griffins z amerykańskiej ligi AHL, Toledo Storm z ligi ECHL, a w Rosji Sibir Nowosybirsk. W 2000 roku został wybrany w czwartej rundzie draftu przez Detroit Red Wings. Kontrakt z Lokomotiwem podpisał przed sezonem 2011/2012…


Na stronie internetowej: http://presschicago.com/gallery/main.php?g2_itemId=453 można znaleźć galerię zdjęć Patryka z 2006 roku, gdy grał w Grand Rapids Griffins.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: