Łokomotyw Charków, czyli barszcz ukraiński po polsku


Po odprawieniu z kwitkiem klubów z białoruskiego Żłobina, chorwackiego Kaštel Lukšić i rosyjskiego Krasnodaru – dość nieoczekiwanie – AZS Politechnika Warszawska doszła do 1/4 finału siatkarskiego Pucharu Challenge. I chociaż jest to puchar „trzeciej kategorii” po Lidze Mistrzów i Pucharze CEV, to znalezienie się w gronie najlepszej ósemki w jakichkolwiek europejskich rozgrywkach to duży sukces, o który drużyna walczyła przez cały poprzedni sezon i połowę obecnego.
Teraz czas na kolejny mecz. I kolejny raz „Inżynierowie” pojadą na wschód. Po Białorusi i kaukaskiej Rosji przychodzi czas na bardzo wschodnią Ukrainę i Charków.

1) nazwa klubu
Jak to zwykle bywa nazwy klubów ze wschodu zawsze sprawiają dużo problemu w krajach, gdzie zamiast grażdanki czy cyrylicy (a należy dodatkowo pamiętać, że Ukraina, Rosja i Białoruś mają swoje własne alfabety w oparciu o cyrylicę) używa się alfabetu łacińskiego.

Na stronie ukraińskiej federacji siatkówki (prowadzonej w języku ukraińskim) klub nazywany jest „Локомотив” Харків. Bazując na Transkrypcji i transliteracji oraz Uwag szczegółowych do transkrypcji wyrazów ukraińskich zawartych w Wielkim słowniku ortograficznym PWN (link) transkrypcja z języka ukraińskiego na polski daje nazwę: „Łokomotyw” Charkiw. Jednak z racji tego, że nazwa miasta Харків od dawna jest spolszczona, to po polsku nazwa tego klubu brzmi: „Łokomotyw” Charków, nie zaś jak błędnie piszą dziennikarze Lokomotiw czy Łokomotiw.
Błędna nazwa jest pokłosiem wielu czynników, głównie tego, że przez wiele lat klub grał w ZSRR i grał pod rosyjską/radziecką nazwą, zaś zmiany nie zostały dostrzeżone przez wszystkich.
Oto bowiem oficjalna strona klubu z Charkowa (link), która prowadzona jest w języku rosyjskim (klub gra w otwartej rosyjskiej Superlidze), wita nas nagłówkiem волейбольный клуб «Локомотив» Харьков, czyli w transkrypcji rosyjsko-polskiej daje to: Łokomotiw Char´kow.
Ta sama strona wita nas także logo klubu, na którym widnieje napis Lokomotiv Kharkov, który jest transliteracją rosyjsko-angielską wg. standardów British Standard link do transliteracji ros.-ang.).
Żeby było ciekawiej to od tego sezonu w dokumentach CEV, m.in. na stronie CEV (link) klub widnieje pod nazwą: Lokomotyv Kharkiv, co z kolei jest transliteracją ukraińsko-angielską (link do sposobu transliteracji ukr.-ang.) z nazwy „Локомотив” Харків. Do 2011 roku włącznie w tych samych dokumentach widniał zaś pod nazwą: Lokomotiv Kharkiv.
Proste, prawda 😉
Ale wiemy, że po polsku klub ten nosi nazwę „Łokomotyw” Charków

2) historia
Tu już jest znacznie prościej.
Łokomotyw powstał w 1973 roku w Charkowie z inicjatywy Mikoli Konarowa, szefa Przedsiębiorstwa Kolei Południowej, która ma wciąż swoją siedzibę właśnie w Charkowie. Klub w tym samym roku został włączony do siatkarskiego Czempionatu Związku Radzieckiego. Swoją przygodę klub rozpoczynał od zaplecza „Wysszaja liga” – „pierwaja gruppa”. Awans do ekstraklasy klub wywalczył w drugim sezonie gry, w 1975 roku. Tego samego roku Łokomotyw po raz pierwszy gościł w Polsce, grając mecze towarzyskie w Poznaniu, które to miasto jest miastem partnerskim Charkowa.

W 1978 roku Łokomotyw po raz pierwszy i ostatni znalazł się na podium „Wysszaja liga”, zajmując w niej trzecie miejsce, za potentatami: CSKA Moskwa oraz Awtomobilist Leningrad. Późniejsze lata w lidze ZSRR nie przyniosły już takich sukcesów. Klub plasował się na miejscach w środku tabeli. Lepiej Łokomotywowi wiodło się w Pucharze ZSRR. W 1980 roku zajął trzecie miejsce, a w 1982 – drugie (znów za moskiewskim CSKA).

Po rozpadzie Związku Radzieckiego klub rok 1992 rozpoczął w ukraińskiej ekstraklasie. Premierowy sezon przyniósł drugie miejsce, za Szachtarem Donieck. Pierwsze mistrzostwo niepodległej Ukrainy przyszło w sezonie 1993/94. Jeszcze w sezonie 1992/93 Łokomotyw zadebiutował w europejskich pucharach, w ówczesnym Pucharze CEV (obecnie Challenge Cup).

Złotą erą w historii zapoczątkował sezon 2000/01, zakończony trzecim tytułem Mistrza Ukrainy. Od tego momentu charkowski klub tylko dwukrotnie nie cieszył się z mistrzostwa – w sezonach 2005/06, przed którym doświadczonych zawodników w kadrze zmienili uzdolnieni zawodnicy z zespołów rezerw i młodzików: Dmytro Storożyłow, Jewgen Kapajew, Ołeksandr Stacenko, Andrij Lewczenko, Witalij i Kostiantyn Riabucha, Sergij Kowalenko oraz w sezonie 2007/08 – zakończonym na drugiej pozycji. W 2002 roku zespół cieszył się z podwójnej korony – Mistrzostwa i Pucharu Ukrainy. Dublet Łokomotyw zgarniał także w latach 2003, 2005, 2007, 2009 i 2010.

Po debiucie w 1992 roku na europejskiej arenie klub jest niemal stałym uczestnikiem jednego z trzech pucharów organizowanych przez CEV. Największym sukcesem w Europie jest niewątpliwie zdobycie Pucharu Top Teams w sezonie 2003/04 oraz drugie miejsce w tym samym pucharze rok wcześniej. W Pucharze Challenge po reorganizacji pucharów Łokomotyw grał trzykrotnie, w sezonie 2009/10 dochodząc do 1/4 finału rozgrywek.

W 2011 roku klub z ukraińskiej Superligi przeniósł się do otwartej ekstraklasy rosyjskiej, do dywizji zachodniej.

Ten sezon w Europie dzięki „dzikiej karcie” Łokomotyw rozpoczął od 1/16 finału Pucharu CEV, gdzie przegrał z Dinamo Moskwa 0:3 i 2:3. Przegrany zespół trafił do 1/16 finału Pucharu Challenge, gdzie los skojarzył go ze szwajcarskim Volley Amriswil, który został dwukrotnie pokonany 3:0. 1/8 finału to pojedynek z 6. zespołem ligi tureckiej – Galatasaray Yurtiçi Kargo. W tym pojedynku również lepsi byli Ukraińcy, którzy wygrali 3:1 i 3:2.

Łokomotyw dosyć często grał z polskimi zespołami, głównie w meczach i turniejach towarzyskich.
Siatkarze z Charkowa wygrali we wrześniu 2008 roku w Krośnie Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Krosna z okazji obchodów 80-lecia KS Karpaty Krosno, pokonując Resovię 3:0, Jastrzębski Węgiel 2:1 i przegrywając z… AZS Politechniką 1:2. AZS PW poza meczem turniejowym rozegrał także mecz sparingowy z Łokomotywem, wygrany 3:2.
Rok wcześniej, w sierpniu 2007 toku dwumecz z Łokomotywem zagrał Jastrzębski Węgiel. W Jastrzębiu po razie wygrał jeden i drugi zespół – najpierw 3:0 Charków, dzień później 3:1 Jastrzębie. Parę dni później ukraińska ekipa rozegrała dwa mecze kontrolne z Wkręt-Metem Domexem AZS Częstochowa. Dowodzeni przez Radosława Panasa gracze spod Jasnej Góry (m.in. Krzysztof Wierzbowski) dwukrotnie przegrali – 1:3 i 2:3. Pobyt w Polsce siatkarze Łokomotywu zakończyli dwumeczem ze Skrą Bełchatów. W obu mecz zakończył się remisem 2:2.

Dużo wcześniej, bo w 1996 roku doszło do spotkania zespołu z Charkowa z CWKS Legią Warszawa w meczu fazy grupowej Pucharu Zdobywców Pucharów. 21 lutego CWKS gładko wygrał z Ukraińcami 3:0 (15-4, 15-7, 15-11).
Dokładnie dzień po 16. rocznicy tego meczu historia zatoczy koło i znów Łokomotyw zagra z warszawskim zespołem, tym razem nie będzie to nieistniejący już zespół CWKS Legii, a mająca ponad 80-letnią tradycję drużyna siatkarska AZS Politechnika Warszawska.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: