RSS

Żyją tak długo, jak pamięć o nich – stołeczni Azetesiacy, polegli w II wojnie światowej

01 Wrz

Płyta pamięci poległych w II wojnie światowej Sportowców-Akademików

1 września 1939, 4.43 – rozpoczęcie nalotów na Wieluń… Kolejne niemal 2200 dni, które na zawsze zapisały się w historii Polski i Świata, przerwały życie ponad 50 milionów ludzi. W tym gronie, niczym jedna kropla w morzu, wygląda liczba Azetesiaków, których życiorysy zakończyły się między wrześniem 1939, a wrześniem 1944.

Wspomnieć tu o wszystkich, niepodobna. Zwłaszcza, że i trudno potwierdzić, że znana liczba sportowców i działaczy AZS-u, którzy ginęli w czasie okupacji rozstrzelani na ulicach, kampanii wrześniowej czy Powstaniu Warszawskim, jest pełna. Jednak przypomnę tu sylwetki kilku sportowców AZS-u, o których pamięć nie powinna zginąć – zwłaszcza wśród przyjaciół, sympatyków i kibiców AZS Politechniki Warszawskiej. Sportowców, o których nie wspomina się tak często i szeroko.

Wacław Adamowicz – siatkarz AZS Warszawa. Rozstrzelany w egzekucji na ulicach Warszawy.

Lech Górski, Zbigniew Grabiński, Michał Klimkiewicz i Bonawentura Wojciechowski – siatkarze AZS Warszawa. Polegli w kampanii wrześniowej 1939 roku.

Stanisław Leinweber – siatkarz AZS Warszawa. Zastrzelony w Katyniu w 1940 roku.

Kazimierz Wilamowski – siatkarz i koszykarz AZS Warszawa. Zginął w obozie Auschwitz w 1941 roku.

Jan Gnojek – taternik AZS Kraków, był studentem Politechniki Warszawskiej. Wojenna zawierucha rzuciła go do Węgier, gdzie w polskim ośrodku był szkolony na szyfranta. Był jednym z ważniejszych tatrzańskich kurierów. Później działał w Krakowie. Zginął w obozie Auschwitz 27 października 1942 roku.

Henryk Nosowicz – wioślarz AZS Wilno, był studentem Politechniki Warszawskiej. Rozstrzelany w egzekucji na ulicach Warszawy w 1943 roku.

Józef Poleski – lekkoatleta AZS Warszawa, był studentem Politechniki Warszawskiej. Poległ w kampanii wrześniowej 1939 roku.

Tadeusz Semadeni – pływak, waterpolista i hokeista lodowy AZS Warszawa. Zginął w Powstaniu Warszawskim w obronie Politechniki Warszawskiej 19 sierpnia 1944 roku.

Janusz Zalewski – żeglarz AZS Warszawa, był absolwentem Politechniki Warszawskiej. Zamordowany przez oddziały faszystowskich Niemiec w Szpitalu na Woli 6 sierpnia 1944 roku.

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 1 września 2013 w AZS Politechnika, Warszawa

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: