Za Antigą jeszcze zapłaczą… 


Chciałbym się mylić. Serio, chciałbym. Ale bez powoływania się na jakiekolwiek dokumenty zaswiadczające o nieomylności mojej osoby wiem, że się pewnie nie pomylę bardzo z tym stwierdzeniem, że za Stéphanem Antigą jeszcze zapłaczą włodarze PZPS-u.
Tak, jestem przeciwnikiem odwołania Antigi z funkcji selekcjonera reprezentacji Polski. Selekcjonera. Se-lek-cjo-ne-ra. Stéphane nie był przysłowiowymi wszystkimi świętymi w reprezentacji, on był głównie osobą, która decydowała o osobowym kształcie kadry. Traf chciał, że w 2014 roku dysponowaliśmy silną kadrą Polski, więc Antiga wchodził na bezpieczny grunt. Ale czempionat się skończył, medal przyszedł i nastał czas zmiany warty. Część zawodników zakończyła kariery reprezentacyjne, część dopadły przewlekłe kontuzje i ze złotej drużyny w dwa lata po tryiumfie niewiele zostało czynnych graczy w kadrze. Ale przecież temu wszystkiemu winny Antiga – zaawansowanemu wiekowi filarów, kontuzjom itd. itd.

Prawdopodobnie Antiga winny jest też temu, że nasze młodsze pokolenia zawodników mają wpojoną już inną siatkówkę niż starsi koledzy. Niby 6 zawodników i 3 odbicia piłki, czyli fundament tej gry, pozostał niezmienny, ale zmiany w mentalności i drobne, ale częste zmiany w przepisach robią swoje i mamy tego efekty. Bo przyznam szczerze, że pojawiające się w prasie teksty typu „zawodnicy nie pójdą za trenerem w ogień” śmieszą mnie ogromnie. Każdy kto ma chociaż trochę oleju w głowie i zna się na psychice człowieka zrozumie, że za taki stan rzeczy winić należy także zawodnika. Bo co to za profesjonalista, który pod flagą narodową nie widzi sensu się zmotywować dla wspólnego dobra i celu, nawet gdy pomysł trenera jest odmienny od pomysłu zawodnika. Nikt nie każde zawodnikowi podczas meczu latać z mopem czy podawać piłek. Podczas meczu spełnia on swoją rolę grając na boisku i do takiej roli przewiduje go selekcjoner.

Prawdopodobnie Antiga winny jest też temu, że polski kibic jest kibicem na wskroś specyficznym – jak jest dobrze, to „my wygrywamy”, jak jest źle, to „oni przegrali”. Solidarności z tą drużyną na dobre i złe w społeczeństwie brakuje, bo kibicem sukcesu być łatwo. A gdy jest źle, to się najłatwiej odwrócić i zamiast na chłodno analizować co jest problemem i jak go rozwiązać, to oskarża się po najmniejszej linii oporu. Ileż jest teraz osób, które cieszą się z odejścia Francuza z reprezentacji, a które to osoby swoją wiedzę o reprezentacji opierają o portale plotkarskie i ranking najprzystojniejszych zawodników (czyli m.in. takich, którzy cieszą się z tego, że Kurek zagra znów w Skrze, ale nie znają większości składu tejże Skry poza Kurkiem). 

Prawdopodobnie Antiga winny będzie też temu, że obejmujący po nim kadrę trener też nie wywalczy od razu medali. Bo przecież Stéphane zostawia kadrę w rozsypce i totalnym rozgardiaszu. Ciekaw jestem nazwiska zagranicznego trenera, który obejmie reprezentację po Stéphane’ie. Tak, zagranicznego. Bo z polskich trenerów tylko jeden by się nadawał, ale wątpię czy Resovia pozwoliłaby na odejście generała ich okrętu. Poza Andrzejem Kowalem nie ma obecnie trenera, który byłby w stanie poprowadzić reprezentację do wymiernych sukcesów. (musiałbym się może mocniej przyjrzeć lidze kobiet, ale w męskiej lidze nie ma szans by kogoś znaleźć).

A może po prostu Stéphane stał się kolejną ofiarą abstrakcyjnego, by nie powiedzieć chorego, myślenia decydentów i po prostu postanowiono pozbyć się człowieka mającego ogromną pasję do tego co robi i nie będącego stricte najemnikiem, a człowiekiem stąd, ale z innych względów będącego niewygodnym i niepasującym do idealistycznych (utopijnych?) planów kogoś ponad tym. I nie jest to spiskowa teoria, tylko rzeczywistość, która dotknęła polską siatkówkę, a Antiga nie byłby pierwszą jej ofiarą w ostatnim czasie.

(PS. We wpisie zawarte jest dużo prawdy, ale często podane w sposób ironiczny, dlatego tylko w całości przeczytany ma sens zgodny z zamierzeniem autora, czyli moim).

„FP”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: